NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » Zpět v rovnováze běžeckého amatéra

Nejsem profi běžec a tvrdím to od počátku, co jsem s během začal před dvěma lety. A jsem rád, že to tak je, protože to tak jednoduše cítím. A můj osobní pocit z běhu je pro mě směrodatný. Co mě však mrzí, je to, že mnoho lidí vnímá slovo amatér jako něco hanlivého, posměvačného či urážlivého. Něco, za co by se měli stydět. Přitom samotný význam či jen pouhý překlad tohoto slova jim uniká.

E-book 10 pádných důvodů, proč si něco začít s během, který jsi napsal Mirku, je super. Lehce napsaný, srozumitelný a pro všechny, ne jen pro introverty 🙂 Přečetl jsem ho jedním dechem a rád si kdykoliv přečtu něco dalšího, takže piš, piš piš… 🙂 Petr Voříšek

běžec, řidič

Když nahlédneme například do knihy Ukaž, co děláš od Austina Kleona, nebo do oblíbené Wikipedie, zjistíme, že slovo amatér pochází z francouzského slova amateur [amatör] a latinského amator, což se překládá jako milovník. Amatér je tedy v tomto směru člověk, který miluje určitou činnost. Tuto činnost vykonává ve svém volném čase bez finanční odměny a papírového osvědčení, avšak s velkým nadšením a zápalem pro věc. Je to milovník činnosti, jíž zaslíbil svoji mysl i srdce.

Jako amatér se rozhodně nebojím, že udělám chybu, protože v běhu opravdu nemám co ztratit, jen získat. Netrénuji fartleky, neběhám ani „na krev“. Běh je pro mě uvolněním a rozhovorem se sebou samým. A přestože se to občas nepodaří podle mých představ třeba jako na JUTu, neznamená to, že jako amatér nemám své cíle a výzvy.

Mimo kolej

Poslední dobou se však nedařilo trochu víc. Náročné situace v práci, změny v osobním životě a bolest nártu mě vykolejily z mé vlastní pocitové rovnováhy a jako amatér jsem po pravdě nevěděl, co s tím 🙂 Proto jsem sáhl po radách profesionálů a moje běžecké boty zamířily namísto do brněnských ulic do ulic Ostravy-Poruby. Dvakrát jsem se proběhl po Hlavní třídě a zbavil jsem se tak svého předsudku, že Ostrava je špinavé a ponuré město, jehož obyvatelé jsou hulváti s prořízlou pusou, drsnou náturou a černými plícemi. O tom, jak moc jsem se mýlil, mě téměř denně přesvědčuje má přítelkyně, která se v Ostravě narodila 🙂 🙂 🙂

Ostrava!!!

V Ostravě jsem sice neuběhl víc než deset kilometrů, ale účinek byl sto procentní. Díky za to, Ostravo!!!

Takže můžu s klidným srdcem říci, že jsem milovníkem běhu – amatérský běžec, aniž se musím krčit na konci startovního pole za profíky s věhlasnými sponzory a lepšími výkony. Jsem zpět ve své běžecké rovnováze, která mi po dobu předchozích dvou měsíců tolik chyběla. Stačí nazout běžecké boty a opět cítit volnost a radost, s jakou jsem vybíhal před dvěma lety poprvé.