Zpět v rovnováze běžeckého amatéra

Home/Běh/Trénink/Zpět v rovnováze běžeckého amatéra

Zpět v rovnováze běžeckého amatéra

Nejsem profi běžec a tvrdím to od počátku, co jsem s během začal před dvěma lety. A jsem rád, že to tak je, protože to tak jednoduše cítím. A můj osobní pocit z běhu je pro mě směrodatný. Co mě však mrzí, je to, že mnoho lidí vnímá slovo amatér jako něco hanlivého, posměvačného či urážlivého. Něco, za co by se měli stydět. Přitom samotný význam či jen pouhý překlad tohoto slova jim uniká.

Když nahlédneme například do knihy Ukaž, co děláš od Austina Kleona, nebo do oblíbené Wikipedie, zjistíme, že slovo amatér pochází z francouzského slova amateur [amatör] a latinského amator, což se překládá jako milovník. Amatér je tedy v tomto směru člověk, který miluje určitou činnost. Tuto činnost vykonává ve svém volném čase bez finanční odměny a papírového osvědčení, avšak s velkým nadšením a zápalem pro věc. Je to milovník činnosti, jíž zaslíbil svoji mysl i srdce.

Tip.  Ať žije Kilian Jornet!

Jako amatér se rozhodně nebojím, že udělám chybu, protože v běhu opravdu nemám co ztratit, jen získat. Netrénuji fartleky, neběhám ani „na krev“. Běh je pro mě uvolněním a rozhovorem se sebou samým. A přestože se to občas nepodaří podle mých představ třeba jako na JUTu, neznamená to, že jako amatér nemám své cíle a výzvy.

Mimo kolej

Poslední dobou se však nedařilo trochu víc. Náročné situace v práci, změny v osobním životě a bolest nártu mě vykolejily z mé vlastní pocitové rovnováhy a jako amatér jsem po pravdě nevěděl, co s tím 🙂 Proto jsem sáhl po radách profesionálů a moje běžecké boty zamířily namísto do brněnských ulic do ulic Ostravy-Poruby. Dvakrát jsem se proběhl po Hlavní třídě a zbavil jsem se tak svého předsudku, že Ostrava je špinavé a ponuré město, jehož obyvatelé jsou hulváti s prořízlou pusou, drsnou náturou a černými plícemi. O tom, jak moc jsem se mýlil, mě téměř denně přesvědčuje má přítelkyně, která se v Ostravě narodila 🙂 🙂 🙂

Tip.  INFOGRAFIKA: Jak natrénovat na maraton / Amby Burfoot

Ostrava!!!

V Ostravě jsem sice neuběhl víc než deset kilometrů, ale účinek byl sto procentní. Díky za to, Ostravo!!!

Takže můžu s klidným srdcem říci, že jsem milovníkem běhu – amatérský běžec, aniž se musím krčit na konci startovního pole za profíky s věhlasnými sponzory a lepšími výkony. Jsem zpět ve své běžecké rovnováze, která mi po dobu předchozích dvou měsíců tolik chyběla. Stačí nazout běžecké boty a opět cítit volnost a radost, s jakou jsem vybíhal před dvěma lety poprvé.

Trénujme spolu

Duben 2017
Květen 2017
Červen 2017
Červenec 2017
Srpen 2017
Září 2017
No event found!
Odkaz na e-book

NEWSLETTER

Jednou měsíčně vás budu informovat o novinkách (rozhovory, recepty, běžecký trénink atd.) na tomto blogu. Bez spamu a s možností kdykoliv se z odběru odhlásit.

Skvělé, vše proběhlo v pořádku. Novinky z blogu jsou na cestě do vašeho emailu.

By | 2017-04-23T14:34:35+02:00 Červenec 19th, 2016|Trénink|0 Comments

About the Author:

Jsem bloger, aktivní běžec, kuchař ve vegetariánské restauraci a milovník zeleného čaje. Jsem rád v kontaktu s lidmi, kteří mě naplňují a inspirují.

Leave A Comment

two × two =

Sdílet

Send this to a friend

Ahoj, našel jsem pro tebe zajímavou stránku: Zpět v rovnováze běžeckého amatéra! Najdeš ji na této stránce: http://bit.ly/1RF5M3m