Když jsem četl knihu Běhej nebo zemři, jejíž autorem je Kilian Jornet, byl jsem fascinován jeho myšlenkami a výkony, které podával, a stále podává. „Je to běžecký zázrak, který se rodí jednou za dvacet let“, psalo se v běžeckých magazínech a na webech. Všichni lajkovali jeho facebookové statusy, instagramové fotografie, a představenstvo firmy Salomon se mohlo radovat z propagace značky. Ideální stav, co říkáte?

O jeho úspěchu a výkonech vůbec nehodlám spekulovat. Je skvělý.

Co mě však skoro děsí je častý fenomén české společnosti zvaný „slepé následování“. Člověk, který je takhle „postižen“ svého idola zbožňuje a vynáší ho do pomyslného nebe. Dal by cokoliv, aby se jen mohl špičkou prstu dotknout vysněného Kiliana. Pro jeho krásu, svalnaté tělo a obdivuhodné výkony. Takový člověk se trvale pohybuje v říši snů. Tajně doufá, že jednou dosáhne vysněného úspěchu, stejně jako jeho obdivovaný.

I já si tohle stádium prožil. S českým populárním zpěvákem, otcem dvou dětí, kickboxerem a jezdcem rallye Danem Landou. Jeho písničky hrály líbivou melodii na mé pocity a texty jeho písní mi v uších zněly i bez sluchátek. Byl jsem na jeho koncertě, objednal jsem si tričko s nášivkou jeho podobizny a hrdě ho nosil do práce, mezi přáteli v Praze a doma v něm i častokrát spal. Hřál jsem si na těle společenskou ikonu a snil o společném rozhovoru.

Slepé následování společenských ikon je zcestnou cestou k osvojení si nálepky slepé ovce, která nehledá ve vlastním nitru a nechová se podle svého nejhlubšího přesvědčení. Je mnohem jednodušší a pohodlnější vnímat cestu někoho, kdo už si ji prošlapal, než odbočit do hlubokého neznáma a jít vlastním směrem.

Děsivý příklad, dokonce v trojitém podání, si můžete přečíst na webu markething.cz

„Nechme se inspirovat úspěchem druhých, nezapomínejme ale na vlastní CESTU“

Proto si vždycky sám pro sebe říkám: „Nechme se inspirovat úspěchem druhých, nezapomínejme ale na vlastní směr“. Samotné lajkování statusů totiž nikdy nenahradí ani nenapodobí zážitek, který daný člověk olajkuje. Půjde tak vždy jen o napodobování druhých.

tenhle mistr horských běhů dokončí svůj velkolepý projekt Summits of my Life, možná zapadne do davu běžců, kteří si chtějí vlastní sílu a vytrvalost porovnat se silou horských masívů a štítů. Pak se naprosto přirozeným způsobem ve společnosti objeví další člověk, který stejně jako Kilian, dá běhu nový, dynamičtější rozměr.

A na tu dobu se náramně těším.