Běžecké stmívání s Lindou Beniačovou v BKB

Tolikrát jsem to zkoušel. Tolikrát jsem „lajkoval“ a komentoval běžecké facebookové události Běžeckého klubu Brno (dále jen BKB). „Super akce, určitě přijdu,“ psal jsem do komentářů pod událostmi a nakonec zjistil, že jsem v práci nebo jsem zapomněl na důležitější domluvené záležitosti.

NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » Běžecké stmívání s Lindou Beniačovou v BKB

Běžecké stmívání s Lindou Beniačovou v BKB

Nedostatek účinného plánování způsobil, že jsem se na společný výběh BKB dostal až nyní. V době, kdy slunce zachází za horizont v 16.30 hodin a kdy se bez rukavic a čepice obejdou jen otužilci. Sraz byl domluvený v 18 hodin před kavárnou Mezičas (umístěna hned vedle Flédy), která je součástí BKB.

Z klubu nás vyrazilo sedm a skoro to vypadalo, že hustá doprava a dva nadměrné náklady v ní nám zabrání dostavit se na místo v městské části Brna Obřany včas. Na dalším místě srazu se k nám přidali další lidé, kteří na pořádané akce klubu chodí pravidelně. Celkově nás tedy na začátku bylo jedenáct s tím, že se rozdělíme na mírně pokročilé a pokročilé.

Jsem boss

Jsem samozřejmě velký boss a kápo, ? ? ? takže se přidávám k pokročilým k jedné z trenérských hvězd BKB Lindě Beniačové, která v červeno-bílém tričku s nápisem trenér a čelovkou na hlavě vede celý výběh. Nejprve lehký výklus a potom dynamický strečing. Skvělý začátek, říkám si po chvilce. Dobře rozproudí krev a rozhýbe celé tělo, což při 4 °C člověk opravdu potřebuje. Na teplotu ale brzo zapomínám, protože se dáváme do tréninku a čeká nás výšlap či výklus, jak kdo zvládne, do strmého kopce. Stehenní svaly zabírají, jak mohou. Pomáhám si rukama, zapřenýma právě do stehen a snažím se o pravidelný nádech nosem a výdech pusou, ale jde to stěží. V tu chvíli jsem si všiml neúplného měsíce, který svítil na obloze téměř bez mraků. Stal se tichým svědkem snažení skupinky jedenácti lidí o běžecký trénink. A snad nám i fandil, protože, ač se to zdálo na začátku téměř nereálné, ten kopec jsme nakonec všichni zvládli. Poté jsme se konečně mohli narovnat a běžet. Pod spadaným listím nešly vidět kaluže a bláto, takže to občas cákalo. Jinak to byl skvělý trailový běh s mírnými rozestupy. Každému z nás se na cestě mihotalo světlo z čelovek a z dáli jsme zřejmě vypadali jako nesourodé světelné těleso, které zpomaluje na každé křižovatce a zrychluje při každém sběhu z kopce.

O lázních, masážích a jiné regeneraci

Když se pak otáčíme zpět, směrem k začátku našeho společného tréninku, na čelovce se mi uvolňuje poutko a padá mi z hlavy. Chvilku se za běhu a stejného tempa snažím poutko opravit, ale nejde mi to. Proto v osvětlené části trasy ukládám čelovku do běžecké ledvinky u pasu a zapínám tělovou svítilnu RunLight, kterou jsem nedávno pořídil ve facebookové běžecké tržnici. Se třemi stupni svícení čelovku skvěle nahrazuje, a běžím dál. „V těchto úsecích se běží Triexpert Cup. Je to asi ta nejhorší část série. Rovinka a tvrdý podklad,“ ozývá se za mnou melodickou slovenštinou. Linda mě pomalu a klidně dobíhá. „Mně zase ty rovné úseky moc nevadí. Vždycky si vyběhnu, myslím na něco jiného a v pohodě to dám,“ povídám. Přichází řeč na regeneraci. Přesněji na masáže, saunu a na mé otužování v brněnské přehradě. Trochu se sám sobě vnitřním hlasem podivuji nad tím, že při tom „zběsilém“ tempu, které naše pokročilejší skupinka nasadila, ještě zvládám mluvit. Chvilku na to Linda nasazuje vyšší tempo. Nedávám to a „usazuji“ se ve svém. Dýchám pravidelně. V nohou cítím sílu a dynamiku. Ruce mi pomáhají švihem v dobrém tempu. Mám radost a velké štěstí. Radost ze společného tréninku a štěstí v tom, že jsem zdravý a můžu se radovat z pohybu.


Čínská hračka


Když dobíhám na místo začátku/konce tréninku, všechno ve mně vře. Se zhasnutím svítilny na několik sekund zavírám oči a zhluboka se nadechuji. Cítím, jak se tělo i mysl rázem uklidňují. Skoro jako na povel. Když pak ve světle ostatních čelovek zahlédnu svou bundu, vidím, že je řádně propocená. Připomínám si hlášku svého kamaráda Honzy, se kterým jsem byl odpoledne na obědě. Vrátil ze severní Itálie z lezecké akce. Při jídle pronesl: „Jsem rozbitý jak čínská hračka.“ ? Usmívám se do tmy a nasedám do auta, které mě i další účastníky veze zpět k BKB. Byl to dobrý trénink.

Luxus na zápěstí

Tento výběh pro mě bude i trochu vzpomínkový. Loučím se se skvělými hodinkami, které mi seděly na zápěstí, jako bych se s nimi narodil. S hodinkami, které mi pomáhaly v měřených trénincích a ukazovaly, jak dobře a silně tluče mé běžecké srdce a kudy vlastně své kroky vedu. Jednoduché a spolehlivé TomTom Runner první generace jsem poslal zájemkyni z Hostivic. Věřím, že jí i nadále budou poskytovat spolehlivé údaje. A co nového mi „přistane“ na zápěstí? Značce zůstanu věrný, protože poměr cena/výkon/mé potřeby mi připadá skvělý. Jen to nebude model Runner, ale Adventurer. Těším se na ně. A dá-li správná konstelace hvězd a spojí se štěstí s mým uměním plánování, sejdeme se na výběhu BKB a Lindou Beniačovou opět za týden.

Miroslav Knedla

Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.

Kategorie:

Trénink

Štítky:

běh, BKB, Brno, Linda Beniacova

Zveřejněno

15.května 2018

Další příspěvky

Plácli jsme si

Rozumíme opravdu svému tělu?

4 knižní tipy, ke kterým se pravidelně vracím

Ještě než odejdete

Diskuze na blogu

Budeme rádi, když nám vyslovíte svůj názor k tomu, co jste si právě přečetli. Respektujte prosím pravidla diskuze na blogu. Jejich porušení znamená automatické smazání komentáře, případně ban uživatele. bez předchozího upozornění.