RECENZE: Sen o olympiádě: Příběh Samii Jusuf Omarové / Reinhard Kleist

Bouřící davy, vykřikující jméno běžce, fandění do vykřičení hlasivek, burácející zvuková kulisa… a to vše v jsednom z pruhů olympijského stadionu a škváře.

NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » RECENZE: Sen o olympiádě: Příběh Samii Jusuf Omarové / Reinhard Kleist

Sen o olympiádě: Příběh Samii Jusuf Omarové / Reinhard Kleist

Bouřící davy, vykřikující jméno běžce, fandění do vykřičení hlasivek, burácející zvuková kulisa… a to vše v jsednom z pruhů olympijského stadionu a škváře. Sen, který mnozí z nás, běžců, mají. I SamiaJusuf Omarová tento sen měla. A splnil se jí. V roce 2008 v Pekingu Zaběhla nějlepší čas svého života a publikum ji i přesto, že doběhla poslední, milovalo. Chtěla si tento sen splnit ještě jednou. Tentokrát v Londýně.

Při návratu do Somálska z olympiády v Pekingu se pokoušela trénovat na místním rozbombardovaném stadionu nebo v ulicích Mogadiša, zchváceného občasnkou válkou mezi jednotlivými klany a somálskou armádou.
Při tréninku ji však několikrát zastavla milice a násilně ji připomene, že pro místní ženy se nesluší, aby po městě běhali. K obtížným situacím, které se stávají každodenní rutinou přispívá i starost o děti její sestry, která již emigrovala do Evropy.

Samia však přezevšechny problémy, které ji sužují věří svému snu a vydává se za tetou do sousedící Etiopie, aby se mohla připojit k týmu atletů. Tam ji však odmítají. Nechtějí mít v týmu ženu, protože podle vyjádření trenéra to nosí smůlu.

 

Po dlouhé a strastiplné cestě vyprahlou pouští se dostává se skupinkou dalších uprchlíků přes Sudán do Lybie. Tam čeká dva týdny na příhodný okamžik a s převaděči se dohaduje o ceně za převoz na Sicílii.
Následně se nalodí se skupinou uprchlíků a převaděči na nafukovací přeplněný člun a směřuje k břehům Sicílie. Přibližně v polovině cesty však její cesta končí. Při pokusu o na lodění na záchranářskou loď se Samia utopí…

Příběhy běžců, nejen českých, jsou vždy téma, které jak se říká, táhne. Příkladem může být třeba kniha Reného Kujana – Běhej, dokud můžeš nebo příběh Daniela Orálka, který ve spolupráci s Lubošem Brabcem napsal knihu Můj dlouhý běh. Stejně zajímavý příběh k nám v roce 2017 přišel z nakladatelství Argo pod názvem Sen o olympiádě: Příběh Samii Jusuf Omarové.

Pokud tedy máte rádi běh a komiks dohromady, oceníte skvělou grafickou práci Rainharda Kleista, který stejně jako u svých předchozích děl dokázal, že se nebojí ani tak obtížného společenského tématu, jako je uprchlická krize.

Miroslav Knedla

Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.

Kategorie:

Ostatní

Štítky:

běh, komics, sen

Další příspěvky

ODJINUD: Trenér tragédů

ODJINUD: Co mě naučilo běhání

ODJINUD: Ultramaratonský rébus

Diskuze

Budeme rádi, když nám vyslovíte svůj názor k tomu, co jste si právě přečetli. Respektujte prosím pravidla diskuze na blogu. Jejich porušení znamená automatické smazání komentáře, případně ban uživatele. bez předchozího upozornění.