Je to asi rok, co se ze mě, jako jedlíka masa, stal vegetarián. Bylo to nejen ve prospěch vlastního zdraví, které bylo těžce podlomené žaludečními křečemi, průjmy a stolicí se stopami krve (já vím, je to nechutný – bohužel si myslím, že to prožilo spoustu lidí, většinou mužů, kteří nejsou zvyklí starat se o vlastní stravovací návyky), ale i ve prospěch mému etickému a duchovnímu postoji (zvířata jsou stejně jako lidské bytosti součástí celku, proč bych je tedy měl jíst). V neposlední řadě chci také sám přispět ke snížení ekologické zátěže, která je čím dál méně únosnější.

Jak je vidět, důvodů je mnoho a jsou podstatné. To mi však podle mě nedává žádné právo osočovat se na ostatní lidi, kteří se chovají jinak. Záměrně nepíši, že se chovají špatně a bez respektu, protože je to hloupost. Mnoho lidí, kteří jedí maso, má mnohem více respektu, klidu a lásky, než ti, kteří si odpírají med, mléko a mléčné výrobky, vejce a maso. Bohužel častokrát vnímám vegany jako striktní zastánce vlastní pravdy, přes kterou, jak se lidově říká, nejede vlak.

To si podle mě samo o sobě odporuje s filozofií veganství, která předepisuje respekt a soucit se všemi tvory na planetě. A člověk přece na tuto planetu patří taktéž. Takže striktní veganství je pro mě bohužel symbolem vnější i vnitřní války vůči sobě samému, a vegetariánství je pro mě zlatá střední cesta, která přesně sedí do mého životního směru.

K objevům obvykle nedochází podle návodu, ale tak, že sejdete z hlavní cesty a pokusíte se prozkoumat neznámé území
Federico Fellini

Mohl bych zde vložit mnoho videí, na nichž byste viděli brutální záběry z jatek. Nechci však vytvářet další napětí ve společnosti, která už je i tak sužována politickými hrami, nedostatečným sociálním zajištěním, vysokými daněmi, hrozícími válkami atd. Beru totiž svůj život jako obrovský dar, ne samozřejmost. A moc bych si přál tento dar plně přijmout a využít ke sdílení vlastních zkušeností, které by případně mohly pomoci jiným.

Nezapomínejme, že tu nejsme sami

Před dvěma dny jsem byl se známými na pivku. Kamarád, který se vrátil konečně po dvou měsících z Bali, si objednal masový vývar se zeleninou, a druhý, začínající dřevo stavbař, si dal dobrý zeleninový salát. A já seděl uprostřed, mezi těmito dvěma světy a uvědomil jsem si, že i přes naše rozdílné stravovací směry bychom nikdy neměli zapomínat na respekt, pochopení, sjednocenost a dlouholeté přátelství, podpořené společnými radostmi i starostmi.

Já osobně nejím maso, vejce, na snídani si nedávám mléko ani mléčné výrobky. Nepohrdnu však dobrým sýrem ani medem a nedělá mi velký problém sníst vegetariánský karbanátek. Někdy je těžké a finančně nákladné hledat alternativy, ale jsem za to rád. Drží mě to ve střehu bez zbytečného vnitřního napětí. Změna na vegetariána mi dala možnost plně se věnovat sportu – běhu a podávat v něm výkony, které mě konečně vnitřně uspokojují. Byl to krok lehkému kroku v životě, i běhu.

A z těchto důvodů ze mě zřejmě nikdy nebude striktní vegan. Neznamená to ale, že budu souhlasit s těmi, kteří maso jedí a budou mi ho chtít podstrčit  🙂

EDIT: 22:00

Z velké diskuze ve facebookových skupinách je mi docela divně. Hlavně proto, že mnoho veganů vůbec nepochopilo smysl článku, který v žádném případě neměl napadat jejich smysl pro zodpovědnost a lásku ke zvířatům, ale jejich přímé chování k svému okolí. Nejlépe to snad vystihla slečna ve vegetariánské skupině:

„Opět a zase mne zaráží ta jistota, že striktní vegan je respektující bytost v souladu s přírodou s těmi názory, nelaskavostí a povýšeností. Musím říci, že soucitný, vnímavý, upřímný a vychovaný občasný vegetarián je dle mého větší milovník přírody, lidí a mnohem větší inspirace pro ostatní.. minimálně pro mne. Čemu striktní vegan pomůže, když všechny ve svém okolí znechutí svým přístupem a nelaskavostí? No na svém písečku to bude mít dobrý. Čistý štít, žádné mlíčko ani kousek sýra, čert vem ostatní lidi, kteří se kvůli mému přístupu od veganů budou držet na míle daleko. Raději jednou měsíčně „zahřešit“ s vegetariánským karbanátkem, ale mít laskavé srdce než opak..“

Děkuji Báro…