NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » Noční běžec

Sřinčením klíčů v kapse běžecké vesty jsem vykoukl ven z bytu. Když jsem odcházel, moje lištička seděla na posteli, na malém stolku měla položený notebook a psala texty do budoucí knihy pro děti. Byl víkend, osm hodin večer. Měla těsně před uzávěrkou na ukázkovou knihu a veletrh dětských knih v zahraničí je jak se lidově říká, za dveřmi.

Byla v tom nejproduktivnějším měsíčním období a já ji nechtěl rušit v rozdělané práci. Byla taky ale nesvá, zdrcená únavou, chytlavá na každé slovo… Co naplat, je potřeba naplno využít kreativní vlnu, dokud ještě plyne.

E-book 10 pádných důvodů, proč si něco začít s během, který jsi napsal Mirku, je super. Lehce napsaný, srozumitelný a pro všechny, ne jen pro introverty 🙂 Přečetl jsem ho jedním dechem a rád si kdykoliv přečtu něco dalšího, takže piš, piš piš… 🙂 Petr Voříšek

běžec, řidič

Nejsem sice žena s pravidelným měsíčním cyklem, ale běžec s pravidelným tréninkem. Nic mi tedy nebránilo v tom, abych vyběhl…

Se stíny a tmou

Po zaklapnutí dveří a následném vstupu na dvůr pavlačového domu, mě zalilo světlo měsíčního kotouče. Měsíc svítil jasně a bez jediného kazu. Dokonalý kotouč. Oko, jež bdí nad těmi venku.

V místech, kde svítila jasná světla pouličních lamp to nešlo téměř poznat. Ale v místě, jako je cyklistická stezka, vedoucí z centra Brna k Príglu (Brněnská přehrada), jsem viděl všechno naprosto jasně. Bez čelovky a lamp.

Včetně svého stínu.

Byly časy, kdy jsem se vlastního stínu bál a snažil se jej zahnat někam, kde ho neuvidím. Teď tomu tak ale nebylo. Stal se mou součástí, mým společníkem na cestě k přehradě.

Bylo to snad tou tajemnou magií měsíce, že jsem se ho nebál a naopak jej vítal s tichým pozdravem? Bylo to snad tou samou magií, která mi každý měsíc brání v klidném spánku a „nutí“ mě pravidelně v 03:00 ráno vstávat a bloumat v myšlenkách?

Hurá,Prígl

Se světly i stíny jsem se pomalu přibližoval k přehradě. Necítil jsem únavu. Naopak. Byl jsem plný energie. Snad proto, že v podvědomí se třpitila myšlenka na blížící se jaro. Vždyť za několik hodin, následně poté, co měsíc „zmizí“ ve svitu slunce, nastane s jarním rozbřeskem kalendářní jaro. Všechno vykvete, březí samičky budou čekat mláďata a mě se znovu bude ještě lépe dýchat, než v předchozích zimních měsících.

Tento skvostný pocit však ustal v místě, kde moji trasu protnul tunel. Těsně před silniční odbočkou na přehradu. Když jsem do něj vběhl, neviděl jsem nic. Měsíc pochopitelně nedokázal prostoupit zeminu a beton. Jen řinčení klíčů v kapse a můj dech.

Mrazilo mě z toho. Ta šílená tma. Jako by to byla zkouška víry ve světlo. Víry v rozkvět všeho dobrého v přicházejícím jaru.

Obstál jsem

Když jsem z tunelu vyběhl, jako bych se znovu nadechl. Poněkolikáté, s měsícem a čirým nebem nad hlavou. Bez stísněného prostoru kolem. Mé srdce bušilo čistě a jasně, i se stínem po boku. Běželi jsme spolu, jako neodlučitelní partneři. Jako dvojce, jež se nemůže jeden bez druhého hnout.

Při doběhnutí k přehradě a vyběhnutí schodů v její těsné blízkosti se mi nechtělo zastavovat. Chuť byla, energie v nohou i celém těle taky. I když byl cíl pro tento běh splněn, toužil jsem běžet dál.

Noční běžec

Lidé stojící na zastávce u brněnské zoologické zahrady se zřejmě podivovali, kdo se to vynořuje ze tmy. Snad očekávali bavící se dav v bujaré náladě, snad očekávali pejskaře, který musel s nelibostí do chladné večerní noci vyvenčit domácího maztlíčka, snad očekávali bezdomovce, který chtěl ulevit unavenému a špinavému tělu sezením na zastávce…

Ale nočního běžce? Zřejmě byli překvapeni, soudě dle výrazu ve tvářích a otáčení ze za mnou a mým společníkem, tmavým a tichým stínem.

Šetřím energií

PS signal lost“ zaznělo do tmy ženským hlasem. Pro uživatele aplikace Endomondo není tato hláška neznámým pojmem. Oznamuje, že aplikace neregistruje polohu běžce a měření bude opět nepřesné. Následně na to se ozval telefon, který oznámil, že zbývají dvě procenta energie. Nu což. Tak jsem tedy i já, po uběhnutých 10 km zastavil. Ještě bude mnoho příležitostí, jak prokázat běžecké dovednosti a celkovou zdatnost.

Vždyť jaro a běžecká sezona je teprve v začátcích 🙂