Sřinčením klíčů v kapse běžecké vesty jsem vykoukl ven z bytu. Když jsem odcházel, moje lištička seděla na posteli, na malém stolku měla položený notebook a psala texty do budoucí knihy pro děti. Byl víkend, osm hodin večer. Měla těsně před uzávěrkou na ukázkovou knihu a veletrh dětských knih v zahraničí je jak se lidově říká, za dveřmi.

Byla v tom nejproduktivnějším měsíčním období a já ji nechtěl rušit v rozdělané práci. Byla taky ale nesvá, zdrcená únavou, chytlavá na každé slovo… Co naplat, je potřeba naplno využít kreativní vlnu, dokud ještě plyne.

Nejsem sice žena s pravidelným měsíčním cyklem, ale běžec s pravidelným tréninkem. Nic mi tedy nebránilo v tom, abych vyběhl…

Se stíny a tmou

Po zaklapnutí dveří a následném vstupu na dvůr pavlačového domu, mě zalilo světlo měsíčního kotouče. Měsíc svítil jasně a bez jediného kazu. Dokonalý kotouč. Oko, jež bdí nad těmi venku.

V místech, kde svítila jasná světla pouličních lamp to nešlo téměř poznat. Ale v místě, jako je cyklistická stezka, vedoucí z centra Brna k Príglu (Brněnská přehrada), jsem viděl všechno naprosto jasně. Bez čelovky a lamp.

Včetně svého stínu.

Byly časy, kdy jsem se vlastního stínu bál a snažil se jej zahnat někam, kde ho neuvidím. Teď tomu tak ale nebylo. Stal se mou součástí, mým společníkem na cestě k přehradě.

Bylo to snad tou tajemnou magií měsíce, že jsem se ho nebál a naopak jej vítal s tichým pozdravem? Bylo to snad tou samou magií, která mi každý měsíc brání v klidném spánku a „nutí“ mě pravidelně v 03:00 ráno vstávat a bloumat v myšlenkách?

Hurá, Prígl

Se světly i stíny jsem se pomalu přibližoval k přehradě. Necítil jsem únavu. Naopak. Byl jsem plný energie. Snad proto, že v podvědomí se třpitila myšlenka na blížící se jaro. Vždyť za několik hodin, následně poté, co měsíc „zmizí“ ve svitu slunce, nastane s jarním rozbřeskem kalendářní jaro. Všechno vykvete, březí samičky budou čekat mláďata a mě se znovu bude ještě lépe dýchat, než v předchozích zimních měsících.

Tento skvostný pocit však ustal v místě, kde moji trasu protnul tunel. Těsně před silniční odbočkou na přehradu. Když jsem do něj vběhl, neviděl jsem nic. Měsíc pochopitelně nedokázal prostoupit zeminu a beton. Jen řinčení klíčů v kapse a můj dech.

Mrazilo mě z toho. Ta šílená tma. Jako by to byla zkouška víry ve světlo. Víry v rozkvět všeho dobrého v přicházejícím jaru.

Obstál jsem…

Když jsem z tunelu vyběhl, jako bych se znovu nadechl. Poněkolikáté, s měsícem a čirým nebem nad hlavou. Bez stísněného prostoru kolem. Mé srdce bušilo čistě a jasně, i se stínem po boku. Běželi jsme spolu, jako neodlučitelní partneři. Jako dvojce, jež se nemůže jeden bez druhého hnout.

Při doběhnutí k přehradě a vyběhnutí schodů v její těsné blízkosti se mi nechtělo zastavovat. Chuť byla, energie v nohou i celém těle taky. I když byl cíl pro tento běh splněn, toužil jsem běžet dál.

Obstál jsem tedy ve zkoušce víry ve světlo? Nebo je to jen klamný dojem způsobený endorfiny?

Noční běžec

Lidé stojící na zastávce u brněnské zoologické zahrady se zřejmě podivovali, kdo se to vynořuje ze tmy. Snad očekávali bavící se dav v bujaré náladě, snad očekávali pejskaře, který musel s nelibostí do chladné večerní noci vyvenčit domácího maztlíčka, snad očekávali bezdomovce, který chtěl ulevit unavenému a špinavému tělu sezením na zastávce…

Ale nočního běžce? Zřejmě byli překvapeni, soudě dle výrazu ve tvářích a otáčení ze za mnou a mým společníkem, tmavým a tichým stínem.

Šetřím energií

„GPS signal lost“ zaznělo do tmy ženským hlasem. Pro uživatele aplikace Endomondo není tato hláška neznámým pojmem. Oznamuje, že aplikace neregistruje polohu běžce a měření bude opět nepřesné. Následně na to se ozval telefon, který oznámil, že zbývají dvě procenta energie. Nu což. Tak jsem tedy i já, po uběhnutých 10 km zastavil. Ještě bude mnoho příležitostí, jak prokázat běžecké dovednosti a celkovou zdatnost.

Vždyť jaro a běžecká sezona je teprve v začátcích 🙂

  • Mé příspěvky
Miroslav Knedla Administrator
Brno , REBIO
Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.
follow me
×
Miroslav Knedla Administrator
Brno , REBIO
Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.
Latest Posts