Nestává se mi často, že onemocním. Moje paní doktorka neví, jak vypadám a zdravotní sestřička se mě vždy ptá, jestli jsem u nich správně. Ale když už se stane, setne mi to veškerou energii. Nemám chuť jíst, mluvit s lidmi a práce mi nejde od ruky. Rozdíl mezi dnem a nocí se stírá a stíny jsou všude. Rovnováha jde do háje a propocená prostěradla taky.

Když jsem se takhle minulý týden, ze čtvrtka na pátek, probudil ve čtyři ráno s oroseným čelem a v nevyvětrané místnosti, chtěl jsem se obléct a odejít v domnění, že ležím v cizím bytě. Dojem, že sem nepatřím byl natolik silný, že jsem si svůj chybný úsudek uvědomil až při cvaknutí bytového zámku ve dveřích. Bylo to jako probuzení z noční můry.

Nemoc už je pryč. Její průběh byl silný a vyčerpávající. Nebylo třeba antibiotik. Pomohla stará moudra přátel kolem a síla zázvoru, citronu a potících zábalů. Tělo se pralo jak mohlo, mysl taky.

To znamení, že jsem konečně v pohodě, přišlo včera při večerním běhu. Když mě ve svitu čelovky uvítala rozbahněná cesta kousek od sídliště, cítil jsem, že nepůjde jen o obyčejný trénink, zaměřený na uběhnutí poctivých 10 km.

Modlím se,

za návrat přátel z Bali,

aby se vrátili šťastní a v pořádku.

Modlím se,

za muže s nohou v sádře, kterého jsem zrovna minul,

aby brzy chodil a zlomenina mu v pořádku srostla.

Modlím se,

za řidiče, kteří mi dávají na přechodech přednost,

aby dojeli do svého cíle a radovali se z toho.

Modlím se,

za svou vestu s reflexními pruhy a čelovku,

aby společnou silou prozářili tmu a ukázali řidičům, že jsem tady.

Modlím se,

za vlastní pokoru a rozum,

aby my navěky byly zachovány.

Až budu stařičký, muž sedící u okna a vzpomínající, třeba ještě v době, kdy si tyto řádky budu číst či bez pomoci pamatovat, řeknu si, jak krásné časy jsem prožíval a jak krásně jsem se měl, i když to tak občas, třeba vinou nemoci, nevypadalo.

Byť se asi někomu bude má modlitba zdát prosta velkých slov a gest, byť se někomu bude zdát, že není směřována Bohu či jiné celosvětové mocnosti, ke které se někteří modlíte, můžu s čistým svědomím říci, že je má. Neopsaná z knih mudrců či zkopírovaná z internetu.

Je, jaká je. Ze srdce a upřímná.