Co z nás dělá běžce?

Selfíčka, naběhané kilometry, barevně ladící trika a boty, absolvované závody, měsíční kilometráž, kvalitní sport tester… a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Ale dělá to z nás opravdu běžce?

NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » Co z nás dělá běžce

Co z nás dělá běžce?

Zkusme si představit kuřáka, který má zažité tvrzení, že jedna cigareta navíc ho přeci nezabije a zapálí si další. Pak další, další… Toto smrtící (a smrdící) tvrzení vychází z paradoxu hromady, který definoval v době 300 př.n.l. starořecký logik Eubulid z Milétu.

Ten ve svých tvrzeních argumentoval, že jedno zrnko písku přeci netvoří hromadu. A když jedno zrnko netvoří hromadu, přidá další. Ale dvě zrnka písku taky přece netvoří hromadu, tak přidal další, další, další.. Z toho lze také usuzovat, že kuřák, jež používá výše zmíněnou logiku, má vlastně pravdu. Je přece jasné, že jedna cigareta navíc jej neusmrtí a bude dál mezi námi. A co člověk, který začal běhat? Můžeme ho nazývat běžcem, když aplikujeme zmíněný paradox hromady a budeme tvrdit, že jeden běžecký trénink/závod z člověka ještě běžce nedělá?

Co z nás tedy dělá běžce? Chuť k pohybu? Množství absolvovaných závodů/tréninků? Nebo oslovení přátel? Či snad počet medailí ze závodů? Naběhané kilometry? Vysoká tempa?

Jak z toho ven?

Základem úvahy nad paradoxem hromady by se měl stát problém s neurčitostí. Jsme-li konfrontováni s nepřijatelným závěrem tohoto druhu, musíme si znovu projít argumentaci, s jejíž pomocí ho bylo dosaženo. Musí být něco v nepořádku s premisami, na nichž úsudek stojí, nebo je chyba v usuzování samotném.

Jednou z cest, jak z paradoxu ven, je trvat na tom, že existuje určitý bod, kdy se z ženy/muže stane běžkyně/běžec a to tím, že absolvuje určité množství tréninků/závodů. Ikdyž taková hranice určitě existuje, lze jen stěží určit, kde přesně se nachází, a jakýkoliv konkrétní návrh na dělící čáru zavání libovůlí.

Daleko slibnější se jeví podívat se důkladně na výchozí předpoklad celého argumentu: představu, že proces konstrukce, jehož prostřednictvím se z ženy/muže stane běžkyně/běžec, lze v úplnosti analyzovat reduktivním způsobem jako sérii diskrétních aktů absolvování tréninků. Je jasné, že jisté množství takových diskrétních kroků se tu uplatňuje, ale stejně jasné je, že celý proces zrodu běžce nespočívá pouze v těchto krocích.

Této analýze totiž uniká, že přechod z neběžce na běžce je určité kontinuum, a že tedy o žádném konkrétním bodu nelze říci, že ke změně dochází právě v něm.

Jedním z důležitých důsledků tohoto náhledu je, že vždy existují hraniční případy, kde nelze pojmy jednoznačně připisovat. Tak například, i když existují lidé, kteří jsou profesionální běžci, a jiní, kteří prokazatelně běžci nikdy nebudou, jsou mezi nimi i ti, které za určitých podmínek a v určitém kontextu za běžce považovat můžeme/nemůžeme. Tato neurčitost znamená, že není vždy na místě tvrdit o větě “Miroslav Knedla je skvělý běžec”, že je pravdivá, či nepravdivá. Jsou tu spíše určité stupně pravdivosti. Což zároveň vytváří určité napětí mezi neurčitými pojmy a klasickou logikou.

Ať už se na pojem běžkyně/běžec a jeho vznik díváte jakkoliv, za mě se z člověka stane běžec pouze tehdy, zahoří-li jeho srdce pro běh opakovaně, bez okolního vnucování či podmínek, jako je nutkání stále něco měřit či instagramové selfíčka, a to bez nutnosti absolvovat určitý počet tréninků/závodů. Protože právě v tomto je největší krása a síla celého pohybu, jež nazýváme během.

Foto: se svolením fotografů z webu SportShots.cz

Miroslav Knedla

Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.

Kategorie:

Můj vnitřní vesmír

Štítky:

běh, přechod do dalšího životního období, běžecká krize

Zveřejněno

15.května 2018

Další příspěvky

RECENZE: Sen o olympiádě

Běžecké stmívání s Lindou beniačovou

Jak přesvědčit svou polovičku, aby s vámi začala běhat

Ještě než odejdete

Diskuze na blogu

Budeme rádi, když nám vyslovíte svůj názor k tomu, co jste si právě přečetli. Respektujte prosím pravidla diskuze na blogu. Jejich porušení znamená automatické smazání komentáře, případně ban uživatele. bez předchozího upozornění.