B Magazin: Perla v moři balastu

Na to, že jsme malou zemí v srdci evropy se na českém trhu s časopisy nachází mnoho těch, které se věnují běhu. Mezi ty nejznámější zřejmě patří Behej.com, časopis Run a Svět běhu. Tou perlou, která mě oslovila, není ani jeden z jmenovaných. Tím, který bude pravidelně přistávat v mé poštovní schránce je B Magazín. Proč se dozvíte v textu níže.

 

NAVIGACE: Úvodní stránka » Blog » B Magazin: Perla v moři balastu

Původně jsem chtěl sepsat velké srovnání těchto známých běžeckých časopisů, ale pak mi došlo, že na svém blogu nechci psát o něčem, co nečtu a neznám. Dřív, než jsem si tuto skutečnost uvědomil, napsal jsem redakcím zprávu s žádostí na zodpovězení tří jednoduchých otázek. Abych ocenil jejich snahu a věnovaný čas, rozhodl jsem se otázky a odpovědi zveřejnit,

Nutno dodat, že nereagovali všichni dotázaní. Odpovědi přišly z redakce časopisu Run Magazín, Běhej.com a B Magazin

Otázky a odpovědi

 1. Čím se lišíte od konkurence
 2. Kde vidíte svůj časopis za deset let
 3. Proč by běžkyně/běžci měli číst Váš časopis
B Magazín (Jan Havlíček, redaktor)
 • Soustředíme se především na závodníky, resp. výkonnostní sport, nikoli rekreační běh. Tematicky se pak vymykáme především systematickým zájmem o běh v kultuře (literatuře, hudbě, filmu…). To, pokud víme, nedělá ani žádný zahraniční běžecký časopis. Vždy se snažíme jít co nejvíc do hloubky a autorům poskytujeme pro jejich práci maximální možný prostor. Výjimečné je i grafické zpracování časopisu.
 • V rukou čtenáře.
 • Kvůli tématům, která jinde nenajde, a prostoru, který jim věnujeme.
RUN Magazin (Pavel Kosař, ředitel)
 • Jsme historicky nejstarší časopis na českém trhu (12 let) a máme obsah vyvážený jak pro hobby běžce i pro pokročilé. Zároveň tvoříme originální vlastní obsah. Jsme jediný časopis s oficiální záštitou Českého atletického svazu, Českého triatlonového svazu a svazu orientačních sportů i FTVS. Píší pro nás odborníci z mnoha odvětví: trénink, strava, výbava, trasy atd. Spolupracují s námi největší hvězdy českého běhu jako jsou pánové Vabroušek, Pechek, Paloncý, Brychta, Kocumová, Fejfar atd. A tak bych mohl pokračovat 😉
 • Vzhledem k tomu, že na českém trhu není moc prostoru pro více tištěných medií, děláme vše proto, aby RUN zůstal jediným měsíčníkem o běhání s nezávislým a kvalitním obsahem.
 • Máme nezávislý a kvalitní obsah díky velkému množství redaktorů, specialistů a šefredaktorce Blance Gololobovové. Jde o jediný měsíčník o běhání, který přináší komplexní pohled na daný segment právě i s přesahem do odvětví, kam se mnoho běžců následně specializuje, jako jsou OCR, atletika, triatlon, orientační běh… i v těchto ohledech máme opravdu kvalitní a odborný obsah. Každý časopis má nyní minimálně 100stran.
Běhej.com (Radek Narovec, šéfredaktor)
 • Jakékoliv přímé srovnávání se s konkurencí pokulhává. Budu mluvit spíše za nás: v redakci se snažíme o vlastní tvorbu, hledáme hloubku (ne vždy úspěšně 🙂 tématu, pestrost. Máme velký barevný formát, protože na něm lépe vyniknou detaily krásných fotek. Netlačíme se do vysoké periodicity, jedeme tempem, na které nyní máme.
 • Možná už nebude v tištěné podobě, možná nebude jen o běhu a možná se nebude jmenovat Běhej. 🙂 Měl by být ale stále tlustší, mít širší záběr a uspokojit jak začátečníka, tak specialistu.
 • Protože milují vše o běhu a rádi se nechají inspirovat příklady ostatních.

„Kde vidíte svůj časopis za deset let?“ „V rukou čtenáře.“ A přesně o tomhle to je. Kde jinde by se měl každý časopis nacházet, než v rukou těch, které zajímá obsah, v tomto případě běžecký.

Když jsem si právě tuhle odpověď přečetl, začal mě časopis B zajímat ještě víc a já začal pomalu litovat, že jsem si jej neobjednával již dřív. Místo toho jsem utrácel za časopisy, které lehce zapadly do knihovny a usedal na ně prach v naději, že je ještě jednou vezmu do ruky a přečtu téma, které mě velkým tučným a povětšinou barevným písmem vyzívalo k nákupu.

Obálky časopisu B jsou jednoduché, minimalistické, ale příjemné 🙂

Co je jinak?

Pokud očekáváte v časopis se spoustou reklam, zaručených tipů na trénink a rychlých rad ve stylu 6 perfektních rad na správný běžecký jídelníček, pletete se. Nic takového v posledním, šestém čísle nenajdete. Přesto, že reklamy v béčku najdete, nijak neruší čtení a jsou skvěle zakomponovány do celkového designu časopisu.

Časopis se častokrát zaměřuje spíše na historii běhu, potažmo atletiky v čr nebo po celém světě. Ale nejen atletiky, ale také ultramaratonu. Baví mě číst rozhovory s běžeckými osobnostmi. V poslední čísle se tak můžete dočíst, jak si povídal Tomáš Poláček s běžeckou legendou Tomášem Ruskem.

Nedílnou součástí každého čísla jsou informace o celosvětově nejznámějších závodech, jako je Bostonský maraton nebo Western States Endurance Run.

Zatím co u konkurečního časopisu jsem k aktuálnímu číslu dostal deseti stránkovou reklamní brožuru (RUN magazín) jedné z mnoha sportovních značek, k časopisu B dostanete malou ilustrovanou brožuru, která nejen obrazem, ale i textem podrobně popisuje již zmíněný závod Wester State. Jednoduše bych zhodnotil asi takhle – DÍKY ZATO 🙂 Jindřich janíček odvedl v textech i ilustracích skvělou práci.

A takhle bych mohl pokračovat v popisu přílohy, věnující se běžecké stravě (Zuzana Bartasová a Petra Tajovský Pospěchová) nebo popsat obsah rozhovoru s Jsonem Koopem (trenér a autor knihy Základy ultramaratonského tréninku) a celého obsahu posledního a předposledního čísla, ke kterým se pravidelně vracím při cestě vlakem z Tišnova do Brna. Místo toho Vám raději dám dobrou radu. Když už si časopis nepředplatíte, kupte si alespoň poslední číslo B magazínu a přesvědčte se o kvalitě obsahu sami. Můžu Vám zaručit, že zklamaní určitě nebudete.

Plusy:

 • skvělý design
 • skvěle zakomponování reklamy do obsahu. neruší tak čtení
 • přílohy (uvnitř čísla a komiks)
 • témata probraná do hloubky
 • absence fotografií z fotobank
 • ilustrace

Mínusy:

 • vyšší cena
 • častokrát se vyskytující barevné písmo na bílém pozadí (hůř se čte)
 • absence příspěvků s radami pro běžecký trénink (relativní)

Poslední číslo – B6 (prosinec 2018)

Obsah

Prostě jsem se rozběhl a běžel: Rozhovor s Tomášem Ruskem (Tomáš Poláček)
Ultramaratonská setkání (Daniel Orálek)
Cesta vodiče (Vojtěch Jírovec)
Western States Endurance Run a jeho lidé (David Dolenský)
Surgères 1995 (Václav Lahovský)
Dokázat, že to nebyla náhoda: Rozhovor s Radkou Churaňovou (Tadeáš Mahel)
Nejlepším tréninkem pro běžce je běh: Rozhovor s Jasonem Koopem (Jan Havlíček)
Bota: New Balance MT101
Závod: Pražská stovka (Jan Bartas)
Putování Ladislava Klímy za pravdou (Matěj Klíma)
Pohled z Colorada (Ondřej Fejfar)
The Boulder Bubble (Eva Krchová)
Jakubova cestovní výbava (Jakub Čech)
Glen Coe 2018 (Tomáš Hudec)
Dvě podoby běhu (Jan Havlíček)
Gotthard (Martin Kohout)
Kniha: Jason Koop: Základy ultramaratonského tréninku (Petr Válek)
Píseň: Lord Huron: Time to Run (Martin Zoul)
Film: J. B. Benna: Unbreakable
(Jan Havlíček)
Báseň: Běžec 
(Walt Whitman)
Próza: Shirley
(Charlotte Brontëová)
S rozpálenou tváří a rozbušeným srdcem: Rozhovor s Charlottou Brontëovou (Alena Dvořáková)
Fotoesej: Lucifer
Běh a čas
(Jan Havlíček)

Příloha: Ultra a jídlo
Ultra a jídlo (Zuzana Bartasová)
Běžcovo ultramaratonské menu (Zuzana Bartasová)
Rádce ultramaratonského strávníka (Zuzana Bartasová)
Ultra recepty
Jak chutná běh (Petra Tajovský Pospěchová)
Kulinární cíle (Petra Tajovský Pospěchová)

Komiks: Snow year (Jindřich Janíček)

Počet stran: 166 stran magazín + 28 stran příloha + 34 stran komiks

Miroslav Knedla

Jsem bloger, aktivní běžec a vegetarián v jedné osobě. Vegetariánské stravě se věnuji i ve své profesi kuchaře. Rád poznávám lidi, kteří mě naplňují inspirací a podněcují k akci. Oslovují mě myšlenky minimalismu, zerowaste a faitrade obchodu.

Kategorie:

Ostatní

Štítky:

běh, B magazin, čtení

Zveřejněno

5. ledna 2019

Cena: 290 Kč

Ps: jen dodám, že za tento příspěvek jsem nedostal ani zaplaceno, ani číslo zdarma pro recenzi. Učinil jsem tak čistě z vlastní iniciativy.

Další příspěvky

4 knižní tipy, ke kterým se pravidelně vracím

POSLECH: Prolomit vlny: Běhání už není golfem chudých / Radio Wave

ODJINUD: Nový začátek

Ještě než odejdete

Diskuze na blogu

Budeme rádi, když nám vyslovíte svůj názor k tomu, co jste si právě přečetli. Respektujte prosím pravidla diskuze na blogu. Jejich porušení znamená automatické smazání komentáře, případně ban uživatele. bez předchozího upozornění.